Dokładnie 10 lat temu w dniu 11 lipca 2010 r. pod hasłem „Zawisza wraca w ojczyste strony” z dumą został odsłonięty pomnik naszego wielkiego rodaka – Zawiszy Czarnego, jednej z najsłynniejszych postaci polskiego średniowiecza, wzoru cnót rycerskich, sławnego wojownika, dowódcy, dyplomaty i bohatera bitwy na polach Grunwaldu. Był to też główny cel powstania Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, który po dwóch latach starań doszedł do skutku i został odsłonięty w przededniu 600 rocznicy tej wielkiej batalii. Twórcą i wykonawca pomnika jest artysta rzeźbiarz Gustaw Hadyna z Woli Grójeckiej k. Ćmielowa. Pomnik powstał dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2009-2013 oraz środków własnych gminy Dwikozy. Pomnik w Garbowie jest jedynym pomnikiem tego znamienitego rycerza w Polsce. Ta sławna postać znajduje się również w herbie gminy Dwikozy opracowanym przez Centrum Heraldyki Polskiej w Warszawie. Rycerz w półpostaci, w szmelcowanej na czarno zbroi symbolizuje tego wielkiego rycerza, który urodził się w Garbowie w gminie Dwikozy. Herb został oficjalnie zatwierdzony na sesji Rady Gminy w dniu 17 marca 1998r. W dniu 15 października 2010 r. została oddana do zwiedzania również Izba Pamięci Zawiszy Czarnego, która była częścią projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej i mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Garbowie nieopodal pomnika. Od tamtego czasu Garbów stał się jednym z ciekawszych miejsc na mapie turystycznej regionu sandomierskiego.
Zarząd stowarzyszenia 12 lipca 2020 zorganizował małą lokalną uroczystość, podczas której podsumował ostatnią dekadę, która tknęła w Garbów nową wartość – dumę z własnego przodka. W uroczystości wzięli udział również zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Dwikozy Mariola Żmuda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach Zdzisław Stępień, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Garbowie Marta Cocek wraz z pocztem sztandarowym oraz członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy Garbowa.
Uroczystość rozpoczęła się krótkim apelem pod pomnikiem Zawiszy Czarnego. Zarząd stowarzyszenia powitał przybyłych gości, a następnie przypomniał zaistniałe zmiany w ciągu ostatnich 10 lat.
Wraz z powstaniem Pomnika i Izby Pamięci zmienił się nie tylko Garbów, który wyraźnie wypiękniał, ale zmieniły się także cele Stowarzyszenia. Po wielkim przedsięwzięciu jakim było wzniesienie pomnika, przyszedł czas na działania edukacyjne i promocyjne. Stowarzyszenie podejmowało wiele takich działań. Począwszy od gier terenowych dla dzieci, konkursów, pogadanek, licznych zajęć i warsztatów edukacyjnych po duże przedsięwzięcia jakim były turnieje rycerskie, które odbywały się corocznie od 7 lat i gromadziły wiele gości.
Stowarzyszenie chętnie współpracowało i włączało się w akcje promocyjne naszego regionu na poziomie gminnym, powiatowym, wojewódzkim a nawet międzynarodowym – udział w wystawie poświęconej Zawiszy Czarnemu, znajdującej się w wyremontowanej twierdzy w Golubacu – dzisiejsza Serbia – miejscu śmierci Zawiszy w 1428 r.
Podsumowując 10 lat ciężkiej pracy społecznej nad tworzeniem ruchu turystycznego wokół pomnika Zawiszy Czarnego, członek zarządu Olga Gawron stwierdziła, że był to czas owocny i dobrze wykorzystany. Najważniejszymi efektami tej pracy było:
- Wypracowanie cyklicznych imprez rycerskich w Garbowie
- Oddanie w 2015 roku nowego obiektu turystycznego – piwnicy rycerskiej
- Stworzenie ścieżki questingowej (nowej formie zwiedzania i poznawania historii)
- Wypracowanie nowej marki Zawisza Czarny, która stała się rozpoznawalna i kojarzona ze stowarzyszeniem
- Nagranie wraz z ekipą TVP Kielce jednego z odcinków programu „Koło się kręci” , poświęconego Zawiszy Czarnemu, dzięki czemu udało się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Zarząd szacuje że przez 10 lat odkąd Zawisza zawitał już na stałe do Garbowa odwiedziło Garbów prawie 14 tys. osób.
Zarząd podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę nad rozwojem stowarzyszenia: „wszystkie te sukcesy zawdzięczamy wąskiemu gronu osób, które wkładają swój czas i serce w pracę nad rozwojem naszej miejscowości. To właśnie dzięki nim pamięć o Zawiszy Czarnym nie gaśnie lecz pali się coraz większym płomieniem. Dziś wszystkim, którzy dokładają swoją iskierkę do tego płomienia bardzo dziękujemy i żywimy nadzieję, że przez następne lata uda nam się wspólnie jeszcze dużo zdziałać.”
Zastępca Wójta Gminy Dwikozy p. Mariola Żmuda podziękowała za zorganizowanie tak pięknej i ważnej dla Garbowa uroczystości. Podziękowała również wszystkim, którzy swoją pracą przyczyniają się do pielęgnowania tradycji i rozwoju patriotyzmu lokalnego. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Po części oficjalnej odbył się piknik rodzinny na placu remizy strażackiej OSP w Garbowie. Wszyscy goście spotkali się przy grillu by powspominać minione lata. Na dzieci czekały także zabawy na świeżym powietrzu, kolorowe „dmuchańce” i bańki mydlane, które umiliły im czas.
Na zakończenie pikniku wyświetlono film z odsłonięcia pomnika Zawiszy Czarnego, który przywołał miłe wspomnienia z przed 10 lat.